یکی از محورهای اصلی گردشگری مبحث «اسکان مسافران» و هزینه‌های بالای اسکان در شهرهای توریستی است. به ویژه این‌که در ایران هتل‌ها مجلل و گران‌قیمت ‌هستند و شاید همه دل‌شان نمی‌خواهد یا نمی‌توانند این هزینه‌های بالا را تأمین کنند. جالب این است که وقتی به عقب نگاه می‌کنیم، از نظر تاریخی یکی از مهم‌ترین و به صرفه‌ترین مراکز اقامتی ایران قدیم «کارونسراها» بوده است. محلی که جهت اسکان موقت و استراحت مسافران و عموما در مسیر راه‌ها ایجاد می‌شد و مسافران عصر قدیم در گذر از شهرها، در کاروانسراها اقامت و در داخل شهرهای نسبتا بزرگ در «مسافرخانه‌ها» بیتوته می‌کردند.

"خانه مسافر" یا همان" هاستل" چیزی شبیه همان مسافرخانه یا کارونسراهای قدیمی است که معمولاً هر مهمان دارای یک تخت است که ممکن است در یک اتاق مشترک با تعداد دیگری از میهمانان قرار بگیرد. در هاستل امکانات بهداشتی (حمام و توالت) و نیز آشپزخانه در بیرون از اتاق‌ها قرار دارد و به صورت اشتراکی مورد استفاده مسافران قرار می‌گیرد. چیزی شبیه زندگی اشتراکی در خوابگاه‌های دانشجویی.
هاستل‌ها در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان مراکز اقامتی برای جوانان شناخته می‌شود، نوجوانان و جوانانی که عاشق گشت و گذارند اما پول چندانی برای اقامت در هتل‌های مجلل گران قیمت را ندارند و هم‌چنین به دنبال سفرهای ماجراجویانه و شگفت انگیز هستند هاستل این امکان را با ایجاد محلی برای گفتگو و ملاقات آدم‌های مختلف و تجربه‌های متفاوت فراهم می‌کند. یکی از بزرگترین تفاوت هاستل‌ها با دیگر مراکز اقامتی وجود آشپرخانه جهت پخت و پز مسافران است. هاستل‌ها بر خلاف هتل‌ها دارای امکانات پخت و پز هستند و همه وسیله‌های آشپزی مثل اجاق گاز، فر، قابلمه، ماهیتابه، بشقاب، قاشق، چنگال و لیوان و حتی انواع ادویه و ... در آنها برای آشپزی و غذا خوردن مهیاست و همین آشپرخانه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که بسیاری را به سوی هاستل‌ها می‌کشاند. در هاستل‌ می‌توان با تهیۀ مواد اولیه ارزان و با استفاده از قابلمه و ظروفی که در آشپزخانه موجود است، غذای باب طبع خود را تهیه کرد و هم‌چنین در پی دوستی با دیگران با سلیقۀ غذایی ملل مختلف آشنا شد. چه بسا بسیاری از مسافران محدودیت‌هایی در خوردن گوشت و یا غذاهای موجود در یک شهر یا کشوری داشته باشند و هاستل‌ها این فرصت را در اختیار مسافران خود قرار می‌دهند تا بر اساس سلیقه و ذائقه خود غذای‌شان را با کمترین قیمت تدارک ببینند.